Spuštění ZBRANĚ.cz

Problém s dosažením absolutí dokonalosti spočívá v tom, že to je nemožné. Proto jsme byli rádi, že jsme našli skvělou záminku ke spuštění stránky ZBRANĚ.cz i přesto, že ještě není dokonalá.

Problém s dosažením absolutí dokonalosti spočívá v tom, že to je nemožné. Proto jsme byli rádi, že jsme našli skvělou záminku ke spuštění stránky ZBRANĚ.cz i přesto, že ještě není dokonalá. Tou záminkou je Oslava 20. výročí založení LEX a nám připadalo, že spustit naší stránku u této příležitosti je symbolické.

To je to dobré. To horší už je, že stránka není ještě hotová. Chybí slovní popisy u ráží a zbraní. Sekce střelnice a střelecké areály je neúplná. Nemáme sekci věnovanou obchodům, i když už je připravená. A úplně chybí trojrozměrná simulace dopadu střely s řízenou deformací. A balistický simulátor. A 3D modely všech nábojů na světě. A vizualizace JHP střel je ještě nedokonalá. A výkladová encyklopedie všech pojmů taky chybí. A historické zbraně nemáme ještě podchycené. A jestli bude implementovaná směrnice, tak se bude asi muset dovymyslet způsob, jak měnit kategorii zbraně na zakladě aktuálně vloženého zásobníků a budeme muset měřit délky zbraní včetně úsťových brzd a pažeb, abychom mohli na základě toho rovněž dynamicky měnit kategorii zbraní. Ještě že máme siluety zbraní už teď v křivkách, to se bude dělat celkem snadno...

Jinak řečeno - nebýt onoho výše zmíněného výročí, asi bychom stránku nespustili nikdy - je zřejmé, že plánů na zdokonalení není málo a neustále přibývají. Rychleji, než je stíháme realizovat. Ale jedno po druhém. Co tedy tato zkušební verze umí?

V sekci zbraně najdete databázi zbraní, jak už ostatně název trochu napověděl. Není to ale databáze všech zbraní na světě, to jsme nestihli. Zbraně přidáváme a budeme přidávat postupně podle nejrůznějších kritérií - nejprve jsme přidali zbraně, které lze zapůjčit na některé ze střelnic v naší databázi. Přišlo nám užitečné zbraně podle tohoto kritéria filtrovat a na stránce každé takové zbraně rovnou zobrazit střelnice, kde lze zbraň zapůjčit. Dalším kritériem budou zbraně, které se objeví v bazaru zbraní, ale to bude až další krok, jak se bude bazar postupně plnit.

V sekci střelnice je teď zárodek seznamu střelnic. Opět, nestihli jsme fyzicky navštívit všechny střelnice v Čechách, ale máme to v plánu. Alespoň ty komerční, veřejně dostupné. Střelnice jsme přitom ale nepojali pouze jako prostý seznam - záznamy střelnic jsou nejenom propojeny se zbraněmi (pokud nabízejí možnost zapůjčení zbraní), ale v rámci dosažení dokonalosti jsou u střelnic vedena jednotlivá střeliště jako zvláštní záznamy, které lze samostatně procházet, filtrovat a řadit. A samozřejmostí je i mapa střelnic, i když ta je rovněž teprve v zárodku a je tam prostor pro zlepšení a doplnění.

Stránka o zbraních by nebyla kompletní, kdyby neobsahovala bazar zbraní. Ale neděláme si žádné iluze - potrva měsíce, ne-li roky, než se náš bazar zaplní a bude využívaný. Ale když už máme databázi zbraní a střeliva, proč ji nepropojit s inzeráty v bazaru. O funkcionalitě bazaru a nejrůznějších vychytávkách, které jsme tam přichystali ale až někdy jindy, to vydá na samostatný článek.

Totéž platí i o sekci věnované střelivu. Ta je tak rozsáhlá a propracovaná, že ji nelze popsat takto ve zkratce. Určitě se k tomu ale na tomto blogu časem vrátíme - nic (zatím) neilustruje naše odhodlání vyrobit nejdokonalejší web o zbraních lépe, než trojrozměrné modely nábojnic, střel a nábojů. Do doby, než budeme dělat trojrozměrné modely prachových zrnek. Ale o tom opravdu až někdy jindy.

Teď skončíme s poděkováním Sdružení LEX za dvacet let jeho existence a za to, že nás toto výročí posunulo směrem ke spuštění naší stránky. A za pomoc a podporu, kterou nám LEX do začátku poskytuje. Doufáme, že nás (a naše zbraně) čeká ještě dlouhá společná budoucnost.

Reklama
LEX Sdružení na ochranu práv majitelů zbraní
Luxusní pera Kaweco Na ničem se nešetřilo
Zbrojnice.com Praktické aspekty civilního držení zbraní