Automatická vs samočinná zbraň

Jaký, pokud nějaký, je rozdíl mezi automatickou a samočinnou zbraní?

Jaký, pokud nějaký, je rozdíl mezi automatickou a samočinnou zbraní?

ADMIN 28.11.2018 23:03:49
1 odpověď

Podle ČSN 39 5002-1 je samočinná zbraň druhem automatické zbraně. Podle této normy se palné zbraně dělí (mimo jiné) podle charakteru střelby, na: zbraně jednoranové, víceranové, opakovací a automatické, přičemž zbraně automatické se dále dělí na zbraně samočinné a samonabíjecí.

Podle této definice je tedy každá samonabíjecí pistole zbraní automatickou, ale ne každá automatická zbraň je zbraní samočinnou.

Z formulace 'automatická zbraň' není tedy bezprostředně zřejmé, zda se jedná o zbraň plně automatickou (samočinnou) nebo samonabíjecí.

ADMIN 28.11.2018 23:13:57

Ale když se mluví o "poloautomatických zbraních", mají se na mysli samonabíjecí zbraně. Dávalo by tedy smysl, že kolokviálně se "automatem" myslí zbraň samočinná. Nebo ne?(SNOP - 29.11.2018 14:01:55)

Ano, plně automatická = full auto = samočinná, poloautomatická = semi auto = samonabíjecí. Termín "automat" se skutečně používá v souvislosti s full-auto zbraněmi, ale z hlediska normy, zákona o zbraních a v neposlední řadě otázky číslo 413 stávajících testů na zkoušky odborné způsobilosti je to nepřesné.(ICE - 29.11.2018 17:15:46)

2 komentáře
1 odpověď

Pro zodpovězení otázky, hlasování o otázce i odpovědích a pro komentování příspěvků musíte být přihlášen do systému. Přihlašte se ke svému účtu na ZBRANĚ.cz anebo se zdarma zaregistrujte.

Otázku můžete buďto kladně nebo záporně ohodnotit, stejně tak můžete hodnotit i odpovědi. Čím lepší je poměr ve prospěch kladných hlasů, tím výše se otázka / odpověd dostane na stupnici popularity. Jednotlivé otázky i odpovědi můžete rovněž komentovat.