Nákup střeliva

Dnes jde koupit střelivo i do zbraně, kterou člověk sám nevlastní, je-li sběratelem či sportovním střelcem. Umožňoval by to i…

0
0 0
Pro hodnocení otázek a odpovědí se přihlašte ke svému účtu.
Dnes jde koupit střelivo i do zbraně, kterou člověk sám nevlastní, je-li sběratelem či sportovním střelcem. Umožňoval by to i nový zákon?
Nový zákon o zbraních
DARTHSTEWE 14.01.2019 18:44:11
1 odpověď
3
3 0
Pro hodnocení otázek a odpovědí se přihlašte ke svému účtu.
Dobrý den,

Dle § 12 „Osobou oprávněnou nakládat za podmínek stanovených tímto zákonem se střelivem je v případě střeliva kategorie S3 nebo S4 osoba oprávněná nakládat se zbraní, pro kterou je takové střelivo určeno.“

Dle § 11 „Osobou oprávněnou nakládat za podmínek stanovených tímto zákonem se zbraněmi je v případě zbraní kategorie

– R2 nebo R3 držitel zbrojního oprávnění (…), kterému bylo vydáno pro každou takovou zbraň povolení příslušné kategorie
– R4 držitel zbrojního oprávnění

Tj. pokud bychom brali doslovný výklad, můžete nakládat s jakýmkoliv střelivem pro jakoukoliv zbraň kat R4 a v případě střeliva pro R3 nebo R2 pokud na takovou zbraň máte vydáno povolení. Pak vzniká praktická otázka, zda-li existuje střelivo, které se používá výhradně pro zbraně kat R2 nebo R3 a nikoliv v R4. Pokud ano asi by bylo potřeba znění návrhu v tomto směru upravit, aby dával na Vaši otázku jednoznačnou odpověď.
TOMASGAWRON 15.01.2019 12:09:33

To by popravdě řečeno stálo za úpravu, aby se zachoval dnešní stav, kdy s průkazem na sport a na sběratelství lze koupit cokoliv běžně dostupné.

Jinými slovy, aby bylo možné s novým "průkazem" (třeba ve variantě na zájmovou činnost) koupit jakékoliv S3 a S4 bez omezení určení zbraně.

Vidím např. problém, když by někdo kupoval pistolové střelivo v ráži, ve které dlouhá opakovačka snad ani neexistuje.

Přitom není a ani efektivně nemůže být zamezeno tomu, aby si někdo se "zbrojákem" přebíjel ráže, pro které zbraň nemá. Proč by tedy to nemohl rovnou koupit?

Obdobná situace: I dnes existují dlouhé zbraně na „pistolové“ střelivo, přesto většina prodejců neprodává střely s dutou špičkou vůbec nebo pod podmínkou předložení průkazu dlouhé zbraně komorované na tuto ráži. Praxe sice pochopitelná, ale potvrzující potřebu jasněji formulované možnosti libovolné střelivo S3 nabývat všem držitelům zbrojního průkazu (přinejmenším na zájmovou činnost), jak je to dnes.

A musím říct, že s potřebou této možnosti se setkávám prakticky pořád.

Představme si třeba už jen situaci, že vy i člen rodiny máte zbroják. Daný člověk má zbraň méně obvyklé ráže (či jen jiné, než máte vy) a nejen, že bydlí mimo rozumný dosah k dostatečně zásobovanému obchodu, ale ani nemá šanci tam z pracovních důvodů zajít. Je pak k nezaplacení možnost, kdy střelivo jednoduše koupíte vy pro něj.

Nebo se mi už několikrát stalo, že známý má zajímavou zbraň a vy domluvíte, že na ní chcete udělat videorecenzi pro Youtube. Tedy do ní potřebujete nakoupit různé střelivo, které chcete testovat. Anebo chcete takto recenzovat právě to střelivo.

O prostých případech, kdy různé ráže sbíráte, chcete si půjčit cizí zbraň na trénink apod. ani nemluvím. Situací je nespočet.

To vše by mohl být s aktuální formulací nového zákona problém.

Je-li to tedy možné, prosím o prosazení logiky dosavadního legislativního nastavení v tomto bodě.

Děkuji Vám i ostatním za vskutku heraklovskou práci, kterou pro české střelce odvádíte!

DARTHSTEWE 16.01.2019 22:44:39

Souhlas s darthem a taky se přidávám s poděkováním za práci.

FOTKYZNOVIN 21.01.2019 11:29:48
2 komentáře

Opovědět za otázku

Tato funkcionalita vyžaduje přihlášení k vašemu účtu na ZBRANĚ.

Přihlašte ke svému účtu v systému ZBRANE.cz. Pokud účet ještě nemáte, můžete se zdarma zaregistrovat. Pro obnovení hesla klikněte sem.