Nutná obrana a krajní nouze

Jaký je rozdíl mezi nutnou obranou a krajní nouzí? Dá se to vysvětlit nějak laicky a zjednodušeně bez odkazů a citací §28 a…

2
2 0
Pro hodnocení otázek a odpovědí se přihlašte ke svému účtu.
Jaký je rozdíl mezi nutnou obranou a krajní nouzí? Dá se to vysvětlit nějak laicky a zjednodušeně bez odkazů a citací §28 a §29 trestního zákoníku?
Nutná obrana a krajní nouze
GUEST 11.06.2018 11:03:35
4 odpovědi
3
3 0
Pro hodnocení otázek a odpovědí se přihlašte ke svému účtu.
Je na to milion článků, tak stačí hledat:
Nutná obrana a krajní nouze v trestním právu - Online právník - právní poradna - zdarma právní informace a poradenství
"Zloděj v bance míří zbraní na paní za přepážkou a chce peníze. Pokud mu je pracovnice banky vydá, způsobí třetí osobě (bance) škodu, ale bude jednat v krajní nouzi. Jestliže na útočníka vytáhne zbraň a postřelí jej, půjde o nutnou obranu."
KILLINGJOKE 12.06.2018 16:37:39
2
2 0
Pro hodnocení otázek a odpovědí se přihlašte ke svému účtu.
Laicky a zjednodušeně:

PŘEDMĚT

Jednání v krajní nouzi směřuje proti "jinému nebezpečí", např. jste napaden volně pobíhajím psem. Nutná obrana směřuje proti "útoku", např. útočník poštve psa, jehož prostřednictvím Vás napadá.

SUBSIDIARITA

V případě krajní nouze máte povinnost využít jinou možnost odvrácení nebezpečí, pokud se Vám naskytne. Stojíte před brankou. Pokud máte možnost utéct před volně pobíhajícím psem, který Vás napadá, tak to musíte učinit. Pokud někdo jiný využívá psa k útoku na Vás, tak nemáte povinnost se za branku schovat.

PROPORCIONALITA

Obrana v krajní nouzi nesmí způsobit následek zřejmě stejně závažný nebo závažnější, než který hrozil. Obrana v nutné obraně nesmí být zcela zjevně nepřiměřená způsobu útoku.

Pokud volně pobíhající dobrman napadne Vašeho jezevčíka, tak ho nemůžete odstřelit, protože následek je stejný, jako ten, který hrozí (smrt psa). Pokud se dobrmana pokusíte odtrhnout, a on začne napadat Vás, proti němu můžete použít střelnout zbraň, protože Vaše zdraví a život má vyšší hodnotu, než život psa.

V případě, že jiná osoba využívá psa k útoku, tak se řídíte mezemi "zcela zjevné nepřiměřenosti ke způsobu útoku". Nastává několik možností: útočí prostřednictvím čivavy, nebo dobrmana? Můžete se bránit střelbou na psa nebo i na samotného útočníka? Předpokládám, že si už dokážete odpovědět sám.

Mgr. Tomáš Gawron, advokát, LL.M.
TOMASGAWRON 18.10.2018 16:08:42
2
2 0
Pro hodnocení otázek a odpovědí se přihlašte ke svému účtu.
Nutná obrana: bráníš se proti probíhajícímu útoku člověka na chráněný zájem (život, zdraví, majetek). Důležité jsou ty tři slova "útok", "probíhající" a "člověka".
Následky obrany mohou být závažnější než hrozící poškození, vyhodnocuje se jen "zjevná nepřiměřenost".
Krajní nouze: ostatní případy. Typicky útok zvířete, momentálně mě nenapadá jiný případ který má smysl v souvislosti se zbraněma. Tady už jsou podmínky přísnější, platí že následky obrany nesmí být závažnější než následky útoku (proporcionalita) a situaci nešlo řešit jinak (subsidiarita).
To je velmi hrubý náčrt, opravdu se vyplatí si pročíst a pochopit jak zákon, tak judikaturu (případy které nastaly). Hlavně ta judikatura je dobrá, aby člověk pochopil proč konkrétní jednání nebylo uznáno NO či KN.
TERMIT 27.06.2018 17:46:05
-1
0 1
Pro hodnocení otázek a odpovědí se přihlašte ke svému účtu.
O NO a KN by se dalo mluvit hodiny a hodiny
rozdíl ? namátkou např. zásada proporcionality. Tedy u KN způsobená škoda by neměla být větší než hrozící....
SKAGERAK 13.06.2018 12:27:34

Opovědět za otázku

Tato funkcionalita vyžaduje přihlášení k vašemu účtu na ZBRANĚ.

Přihlašte ke svému účtu v systému ZBRANE.cz. Pokud účet ještě nemáte, můžete se zdarma zaregistrovat. Pro obnovení hesla klikněte sem.