Obrana proti útoku zvířete

Narazil jsem na názor, že obrana proti zvířeti není nutnou obranou. To znamená že proti člověku se bránit mohu proti zvířeti ne,…

Narazil jsem na názor, že obrana proti zvířeti není nutnou obranou. To znamená že proti člověku se bránit mohu proti zvířeti ne, to by nemělo logiku, jak to je?

GUEST 15.11.2018 22:20:27
1 odpověď

Obecně se má za to, že obrana proti útočícímu zvířeti nebude "spadat pod pojem nutná obrana" (další věc je "zvíře jako zbraň" člověkem úmyslně poštvané a pod.) Nicméně to neznamená, že takovýto útok zvířete musíte pouze strpět. Tato situace nejspíše "spadne pod tzv. krajní nouzi" což je spolu s např. již zmíněnou nutnou obranou tzv. okolnost vylučující protiprávnost.

Tedy závěrem, - i pokud nepůjde v případě útoku zvířete o "nutnou obranu", bránit se smíte (za předpokladu splnění podmínek "krajní nouze").

(rozdíl mezi NO a KN je zde řešen v příslušné sekci)

SKAGERAK 15.11.2018 22:37:35
1 odpověď

Pro zodpovězení otázky, hlasování o otázce i odpovědích a pro komentování příspěvků musíte být přihlášen do systému. Přihlašte se ke svému účtu na ZBRANĚ.cz anebo se zdarma zaregistrujte.

Otázku můžete buďto kladně nebo záporně ohodnotit, stejně tak můžete hodnotit i odpovědi. Čím lepší je poměr ve prospěch kladných hlasů, tím výše se otázka / odpověd dostane na stupnici popularity. Jednotlivé otázky i odpovědi můžete rovněž komentovat.