Rána jistoty

Mám během praktické části zkoušky (na zbrojní průkaz) při závadě "slabá rána" provádět (v rámci vybití zbraně) ránu…

1
1 0
Pro hodnocení otázek a odpovědí se přihlašte ke svému účtu.
Mám během praktické části zkoušky (na zbrojní průkaz) při závadě "slabá rána" provádět (v rámci vybití zbraně) ránu jistoty? Je to správně nebo ne ?
Zkoušky odborné způsobilosti
JARMIL 04.11.2018 21:14:08
3 odpovědi
3
3 0
Pro hodnocení otázek a odpovědí se přihlašte ke svému účtu.
Názory na toto jsou občas různé. Aktuálně předpis hovoří, že v takovéto situaci "rána jistoty" chybou není. Z toho by bylo možno vyvodit, že chybou nebude ani její neprovedení - jistou logiku mají obě řešení. (výstřel při ucpané hlavni je nežádoucí ). Rovněž je vhodné zmínit, že u některých zbraní (např. GLOCK) by bez rány jistoty nebylo možno provést rozborku, jejíž provedení je však u tohoto druhu závady požadováno (resp. je požadována kontrola hlavně zda v ní nezůstala střela).
SKAGERAK 04.11.2018 22:38:48
2
2 0
Pro hodnocení otázek a odpovědí se přihlašte ke svému účtu.
Žádná zákonná norma provedení rány jistoty nenařizuje. O jejím použití a provedení při zkoušce rozhoduje zkušební komisař.

Obecně při ukončení střelby, případně přerušení střelby (nebude-li zbraň pouze zajištěna např. manuální pojistkou a odložena hlavní mířící do bezpečného prostoru), je vyžadována KONTROLA ZBRANĚ, jejíž součástí rána jistoty být může, ale nemusí. Co v jejím rámci být provedeno musí, je v případě samonabíjecí pistole vizuální kontrola zásobníkové šachty (vyjmutý zásobník) a nábojové komory při staženém závěru, zda neobsahuje náboj. Poté lze bicí mechanismus zbraně uvolnit buď ranou jistoty, nebo zařízením pro vypouštění kohoutu, nebo bezpečným manuálním spuštěním kohoutu.

Slabá rána při praktické části zkoušky je závadou a musí být jako závada ohlášena.

Viz Příloha č. 1 k nařízení vlády č. 315/2011 Sb. (www.zakonyprolidi.cz/cs/2011-315#f4379117)…
SKG 30.11.2018 20:23:24
0
0 0
Pro hodnocení otázek a odpovědí se přihlašte ke svému účtu.
Pokud myslíte tou slabou ráno selháč, t.j. náboj nevystřelil po stlačení spouště, tak vždy čekejte alespoň 10 sekund než začněte cokoliv dělat se zbraní. A to i řeknete komisaři. Kolega hned začal dělat kontrolu pistole, nepočkal a komisař ho vyhodil. Tým důvodem je, že zápalka v náboji se může aktivovat časem. Proto by bylo špatné, kdyby jste již rozebíral zbraň a ta by vystřelila. Některé publikace říkají čekat 30s, ale nám učitel tak potvrdil i komisař před zkouškou, že 10s stačí.
MATOPP69 07.03.2021 10:01:21

směšujete dohromady dvě věci: "slabou ránu" a "selhač" (tedy můžeme říci "žádnou ránu" )
Předepsaný postup řešení těchto závad pro účel zkoušky se poněkud liší ....

SKAGERAK 07.03.2021 16:36:09
1 komentář

Opovědět za otázku

Tato funkcionalita vyžaduje přihlášení k vašemu účtu na ZBRANĚ.

Přihlašte ke svému účtu v systému ZBRANE.cz. Pokud účet ještě nemáte, můžete se zdarma zaregistrovat. Pro obnovení hesla klikněte sem.