Střelná zbraň vs palná zbraň

Jaký, pokud nějaký, je rozdíl mezi střelnou zbraní a palnou zbraní?

0
0 0
Pro hodnocení otázek a odpovědí se přihlašte ke svému účtu.
Jaký, pokud nějaký, je rozdíl mezi střelnou zbraní a palnou zbraní?
Terminologie
ADMIN 30.11.2018 14:29:27
1 odpověď
0
0 0
Pro hodnocení otázek a odpovědí se přihlašte ke svému účtu.
Jedním z druhů dělení zbraní podle ČSN 39 5002-1 je dělení podle zdroje energie. Zbraně jsou (podle tohoto kritéria) rozděleny na: střelné zbraně, palné zbraně, plynové zbraně, mechanické zbraně, expanzní zbraně a expanzní přístroje. Zatímco platí, že každá palná zbraň je zbraní střelnou (z definice: palná zbraň je střelná zbraň, u které je funkce odvozena od okamžitého uvolnění chemické energie), ne každá střelná zbraň je zbraní palnou. A v současné právní upravě není pro nabývání a držení většiny střelných zbraní, které nejsou zbraněmi palnými, potřeba zbrojní průkaz, protože se z velké části jedná o zbraně kategorie D, podle zákona 119/2002 Sb.

Toto zdánlivé slovíčkaření má zásadní význam pro poskytování informací o (případných) trestných činech a přestupcích páchaných střelnými zbraněmi v souvislosti s diskusí o restrikci legálně držených (palných) zbraní, protože všechny střelné zbraně kategorie D (luky, kuše, flobertky, vzduchovky, plynovky) jsou drženy legálně za předpokladu, že jejich majitel / držitel dovršil věku 18 let. Některé střelné zbraně pak nejsou vůbec definovány zákonem o zbraních (mechanické zbraně, u nichž je napínací síla menší než 150 N, vodní pistole, hračky atd) a jsou proto drženy legálně (prozatím) ve všech případech.

Z hlediska této terminologie není tedy věcně zdela správné dávat do souvislosti jakékoli číslo společensky nebezpečných jevů spáchaných za užití střelných zbraní bez upřesnění o jaký druh střelné zbraně jde a (případné) restrikce směřující na majitele (palných) zbraní kategorií B a C, k jejichž nabývaní a držení je třeba zbrojního průkazu.
ADMIN 30.11.2018 17:38:55

Opovědět za otázku

Tato funkcionalita vyžaduje přihlášení k vašemu účtu na ZBRANĚ.

Přihlašte ke svému účtu v systému ZBRANE.cz. Pokud účet ještě nemáte, můžete se zdarma zaregistrovat. Pro obnovení hesla klikněte sem.