Vracení zbrojního průkazu

Dobrý den, před cca 3mi lety jsem přišel o ZP vzhledem k tomu že jsem PČR nafoukal při řízení vozidla 1,2 promile alkoholu v dechu…

-1
0 1
Pro hodnocení otázek a odpovědí se přihlašte ke svému účtu.
Dobrý den, před cca 3mi lety jsem přišel o ZP vzhledem k tomu že jsem PČR nafoukal při řízení vozidla 1,2 promile alkoholu v dechu (trestný čin). Platil jsem pokutu a dostal jsem podmínku. Již mi přišel dopis že, podmíněný trest skončil. Je možné nyní žádat o ZP? Nebo je minimální sazba 5 let? V době kdy jsem byl nucen odevzdat ZP, tak ten jsem měl platný do roku 2028. Je možné zažádat o jeho vrácení po trestu, nebo bude zapotřebí dělat nové zkoušky způsobilosti?
Děkuji.
Zbrojní průkaz
FELICIE 19.12.2022 14:25:22
3 odpovědi
3
4 1
Pro hodnocení otázek a odpovědí se přihlašte ke svému účtu.
Jízda pod vlivem alkoholu nad 1 promile (tj. 1 g/kg tělesné hmotnosti) je skutečně trestným činem (viz § 201 trestního zákona - ohrožení pod vlivem návykové látky). K držení zbrojního průkazu je třeba splnit mj. i podmínku bezúhonnosti a spolehlivosti. Zjednodušeně řečeno, bezúhonnost, resp. úhonnost se vztahuje k trestným činům, spolehlivost, resp. nespolehlivost především k přestupkům. Při určitých problémech s alkoholem v rámci zbrojních i nezbrojních aktivit lze tak přijít i o zbrojní průkaz.Za bezúhonného se podle zákona o zbraních (§ 22) mj. nepovažuje ten, kdo byl pravomocně uznán vinným úmyslným trestným činem, jestliže od právní moci rozsudku nebo od ukončení výkonu trestu odnětí svobody v případě, že tento trest byl uložen, neuplynulo alespoň 5 let, jestliže byl uložen trest odnětí svobody nepřevyšující 2 roky nebo jiný trest než trest odnětí svobody, nebo (platí od 1.2.2009) neuplynuly alespoň 3 roky, jestliže bylo upuštěno od potrestání (včetně podmíněného upuštění od potrestání s dohledem).

Alkohol vstupuje i do posuzování spolehlivosti. Podle § 23 zákona o zbraních se za spolehlivého podle tohoto zákona se nepovažuje mj. ten, kdo prokazatelně nadměrně požívá alkoholické nápoje nebo prokazatelně požívá návykové látky, nebo ten, kdo představuje nebezpečí pro vnitřní pořádek a bezpečnost svým jednáním, za které byl v posledních 3 letech opakovaně pravomocně uznán vinným z přestupku na úseku ochrany před alkoholismem a jinými toxikomaniemi.

Takže je pravděpodobné, že na 5 let si budete muset od zbraní odpočinout.

A dle mého mínění, pokud jste schopný usednout za volant ožralý jako prase, zbroják vám nepatří.
BARTAIV 21.12.2022 13:42:02

Podmíněné tresty se dávají člověku pro ponaučení, lidem co udělali chybu. Takže by se hodilo říct spíš "pokud jste BYL schopný usednout za volant ožralý jako prase, zbroják vám NEPATŘIL. Od tazatele máte info jen o jeho minulosti. O tom, jestli je ještě dnes schopen sednout ožralý do auta, nic nevíme, můžeme věřit naší justici, že dokáže podmíněným trestem člověka usměrnit a vyučit, a dát mu možnost se změnit. Proto také u nás nedochází k absolutnímu doživotnímu zákazu za prohřešek, ale stanovujeme zkušební lhůty a dáváme šance k nápravě.

HLAVACPE 02.10.2023 09:18:12

maximálně s Vámi souhlasím. Felicie udělal chybu, dostal přiučenou a všechno je teď na něm, jak se bude zprávat.

MATOPP69 14.01.2024 17:32:00
2 komentáře
1
1 0
Pro hodnocení otázek a odpovědí se přihlašte ke svému účtu.
Pokud jste dostal podmínku, počítá se vám už i doba, po kterou jste byl v podmínce. Pokud by šel člověk sedět, počítá se doba až od chvíle, kdy ho pustili. Tedy už máte tři roky odkroucené a do pěti let vám zbývají ještě dva. Vzhledem ke stáří tohoto dotazu to bude dnes už jen něco přes rok.
HLAVACPE 02.10.2023 09:14:22
1
1 0
Pro hodnocení otázek a odpovědí se přihlašte ke svému účtu.
Zřejmě došlo k odnětí ZP podle § 27/1 c), tím ovšem podle § 26/1 c) jeho platnost zanikla. Takže není co vracet.
PIGGY 21.12.2022 15:32:20

Opovědět za otázku

Tato funkcionalita vyžaduje přihlášení k vašemu účtu na ZBRANĚ.

Přihlašte ke svému účtu v systému ZBRANE.cz. Pokud účet ještě nemáte, můžete se zdarma zaregistrovat. Pro obnovení hesla klikněte sem.