Vracení zbrojního průkazu

Dobrý den, před cca 3mi lety jsem přišel o ZP vzhledem k tomu že jsem PČR nafoukal při řízení vozidla 1,2 promile alkoholu v dechu…

-1
0 1
Pro hodnocení otázek a odpovědí se přihlašte ke svému účtu.
Dobrý den, před cca 3mi lety jsem přišel o ZP vzhledem k tomu že jsem PČR nafoukal při řízení vozidla 1,2 promile alkoholu v dechu (trestný čin). Platil jsem pokutu a dostal jsem podmínku. Již mi přišel dopis že, podmíněný trest skončil. Je možné nyní žádat o ZP? Nebo je minimální sazba 5 let? V době kdy jsem byl nucen odevzdat ZP, tak ten jsem měl platný do roku 2028. Je možné zažádat o jeho vrácení po trestu, nebo bude zapotřebí dělat nové zkoušky způsobilosti?
Děkuji.
Zbrojní průkaz
FELICIE 19.12.2022 14:25:22
2 odpovědi
4
4 0
Pro hodnocení otázek a odpovědí se přihlašte ke svému účtu.
Jízda pod vlivem alkoholu nad 1 promile (tj. 1 g/kg tělesné hmotnosti) je skutečně trestným činem (viz § 201 trestního zákona - ohrožení pod vlivem návykové látky). K držení zbrojního průkazu je třeba splnit mj. i podmínku bezúhonnosti a spolehlivosti. Zjednodušeně řečeno, bezúhonnost, resp. úhonnost se vztahuje k trestným činům, spolehlivost, resp. nespolehlivost především k přestupkům. Při určitých problémech s alkoholem v rámci zbrojních i nezbrojních aktivit lze tak přijít i o zbrojní průkaz.Za bezúhonného se podle zákona o zbraních (§ 22) mj. nepovažuje ten, kdo byl pravomocně uznán vinným úmyslným trestným činem, jestliže od právní moci rozsudku nebo od ukončení výkonu trestu odnětí svobody v případě, že tento trest byl uložen, neuplynulo alespoň 5 let, jestliže byl uložen trest odnětí svobody nepřevyšující 2 roky nebo jiný trest než trest odnětí svobody, nebo (platí od 1.2.2009) neuplynuly alespoň 3 roky, jestliže bylo upuštěno od potrestání (včetně podmíněného upuštění od potrestání s dohledem).

Alkohol vstupuje i do posuzování spolehlivosti. Podle § 23 zákona o zbraních se za spolehlivého podle tohoto zákona se nepovažuje mj. ten, kdo prokazatelně nadměrně požívá alkoholické nápoje nebo prokazatelně požívá návykové látky, nebo ten, kdo představuje nebezpečí pro vnitřní pořádek a bezpečnost svým jednáním, za které byl v posledních 3 letech opakovaně pravomocně uznán vinným z přestupku na úseku ochrany před alkoholismem a jinými toxikomaniemi.

Takže je pravděpodobné, že na 5 let si budete muset od zbraní odpočinout.

A dle mého mínění, pokud jste schopný usednout za volant ožralý jako prase, zbroják vám nepatří.
BARTAIV 21.12.2022 13:42:02
1
1 0
Pro hodnocení otázek a odpovědí se přihlašte ke svému účtu.
Zřejmě došlo k odnětí ZP podle § 27/1 c), tím ovšem podle § 26/1 c) jeho platnost zanikla. Takže není co vracet.
PIGGY 21.12.2022 15:32:20

Opovědět za otázku

Tato funkcionalita vyžaduje přihlášení k vašemu účtu na ZBRANĚ.

Přihlašte ke svému účtu v systému ZBRANE.cz. Pokud účet ještě nemáte, můžete se zdarma zaregistrovat. Pro obnovení hesla klikněte sem.