Jak víme, tak zákon 119/2002Sb. (dále jen "zákon") rozděluje zbraně do kategorií A,B,C,D, kdy u těchto krom jiného určuje kde lze těmito zbraněmi střílet. Pomineme li použití v rámci nutné obrany, krajní nouze,lovu,nebo oprávněného použití zbraně, tak je to u zbraní kategorie B, a C pouze střelnice (kategorií A se zabývat s pochopitelných důvodů nebudu). Do těchto kategorií, patří např. samonabíjecí pistole a pušky, revolvery,brokovnice, opakovací pušky atd... V některých částech světa je běžné, že se při slavnostních příležitostech z takových (a někde i plně samočinných) zbraní střílí do vzduchu. Pomineme li právní překážky v ČR, tak je nutno mít na paměti, že vystřelený projektil musí také někam dopadnout. (takovéto chování by snadno mohlo způsobit závažné následky a tím pádem dalece přesáhnout rovinu porušení "zákona o zbraních")
Tímto se dostávám ke střelbě ze zbraní kat. B či C za použití střeliva které neobsahuje střelu.( - Střelba jako při rekonstrukci některých historických bitev atp.)
I když zde z podstatné části odpadá nebezpečí pro život zdraví a majetek, tak ani tato možnost nebude po právní stránce připadat v úvahu. Zákon i takovouto střelbu připouští pouze na střelnici (i v rámci zmíněných rekonstrukcí bitev - řešeno např. jako dočasná střelnice).
Zvláštní pozornost si zaslouží i signální zbraně. Signální zbraně ráže 26,5 mm jsou v ČR dostupné, a dostupné je i střelivo do nich. Přestože se svou povahou mohou jevit jako vhodný kandidát na "silvestrovské střílení", přinejmenším po právní stránce tomu tak není. Tyto zbraně jsou zbraněmi kategorie B, a zákon u nich nestanoví nějakou zvláštní výjimku, a tak lze z těchto zbraní v zásadě možno střílet jen na střelnici ( další otázka je pak které střelnice by toto připouštěly).
Tuto část lze uzavřít tak, že ze zbraní kategorie B a C mimo střelnici krom uvedených případů(NO,KN..) střílet legálně nelze.