Zrušení ZP a PZ

Jak po zrušení fyzického zbrojního průkazu a průkazu zbraně prokážu nárok držet/nosit zbraň, jestliže v místě nebude…

Jak po zrušení fyzického zbrojního průkazu a průkazu zbraně prokážu nárok držet/nosit zbraň, jestliže v místě nebude přístup k databázi? Např. náhodná kontrola policejní hlídkou kdekoliv, včetně kontroly silniční (kdy se doporučuje informovat, že jsem ozbrojen)?

SKG 15.01.2019 01:39:24
5 odpovědí
nejnovější populární

V případě kontroly policií je na ní, aby si možnost této kontroly technicky zajistila. Pokud příslušník v terénu nemá přístup k internetu, může například údaje z dokladu totožnosti a ze zbraně nahlásit vysílačkou dispečerovi na centrále. Toto mimochodem policie často dělá už dnes - i když jim ukážete zbrojní průkaz, stejně si ho ověřují v CRZ, jestli třeba náhodou není ukradený. Je tak celkem jedno, jestli policista zjistí vaše osobní údaje ze zbrojního průkazu nebo z občanského průkazu, řidičáku, cestovního pasu apod.

Výjimkou je případ, kdy zbraň nebo majitel není registrován v CRZ (například cestující cizinec, který přijel na sportovní soutěž). V takovém případě je povinen prokázat své oprávnění a legálnost zbraně předložením příslušných listin, například Evropského zbrojního pasu, ve kterém je zbraň zapsána.

LEX 15.01.2019 18:10:37

Pro případ, že by někdo z jakéhokoliv důvodu potřeboval prokazovat držení zbraně, bude si moci vybrat z následujících možností:

- nechat si vystavit evropský zbrojní pas,
- nechat si vystavit zbrojní list (na útvaru pro zbraně a střelivo nebo na Czechpointu), nebo-
- u držitele zbrojní licence ZL1 (např. pokud jde o převod zbraně mezi dvěma držiteli zbrojního průkazu – nebudou muset jít na policejní stanici, postačí zajít do nejbližší prodejny + následně do 10 dní registrace na stanici).

Více zde: Návrh nového zákona o zbraních II: podmínky získání zbrojního oprávnění | zbrojnice.com

TOMASGAWRON 15.01.2019 10:46:36

Podle mne se tam žádná povinnost, aby člověk byl schopen se nějakým glejtem prokázat, nestanovuje. Pouze § 155 upravuje možnosti - ale to jsou případy, kdy oprávnění potřebuje člověk prokázat vůči jinému držiteli zbrojního oprávnění (á la prodávám sousedovi flintu a fakt. bych mu to asi neměl prodávat na dobré slovo a měl bych po něm chtít, aby mi dokázal, že má platný zbroják) nebo kdy to chce/potřebuje z jiného důvodu (chci si to pověsit na zeď nebo chci jít na závody, kde je prezence podmíněná prokázáním se zbrojákem). A taky by to mělo jít "elektronicky s využitím zaručené identity" (za čímž bych si představil elektronickou občanku..). Nikde tam není povinost jako ve stávajícím zákoně "mít u sebe ZP a průkaz zbraně, mám-li u sebe zbraň" (§ 21 odstavec 1 písmeno i) 119ky).

HOBART 21.01.2019 21:03:02

Jistě, jenže glejty jako European firearms pass nebo ověřený výpis z CRZ nejsou vhodné pro nošení. Nejsou to průkazy, jsou to lejstra. A právě o nošení jde. Jde o případy, kdy zbraň nosím, nechci dělat ani rozruch, ani se v případě výpadku databáze (jako občas u CRZ) nechat zajistit či cokoliv podobného.

SKG 18.01.2019 20:34:06

Víte, zbrojní list zřejmě bude papír o formátu max. A4. Ten se dá složit až do formátu A7 nebo A8 a dát do odpovídajícího plastového pouzdra. Vytahovat ho a rozkládat sice není pohodlné, ale jestli to chcete jen pro výjimečné případy, třeba že dojde k výpadku internetu, tak by to snad mělo stačit. O EZP platí totéž.(LEX - 23.01.2019 18:15:33)

1 komentář

V takové situaci bude možné prokázat se tzv. zbrojním listem, tedy ověřeným výpisem z CRZ, o který můžete požádat a nosit u sebe. Nicméně to nebude vaší povinností.

IWARP 15.01.2019 09:36:34
1 - 5 z 5 odpovědí

Pro zodpovězení otázky, hlasování o otázce i odpovědích a pro komentování příspěvků musíte být přihlášen do systému. Přihlašte se ke svému účtu na ZBRANĚ.cz anebo se zdarma zaregistrujte.

Otázku můžete buďto kladně nebo záporně ohodnotit, stejně tak můžete hodnotit i odpovědi. Čím lepší je poměr ve prospěch kladných hlasů, tím výše se otázka / odpověd dostane na stupnici popularity. Jednotlivé otázky i odpovědi můžete rovněž komentovat.

Navštivte také
Databáze zbraní Rostoucí databáze palných zbraní
Střelnice a střelecké areály Seznam střelnic a střeleckých areálů v ČR
Prodej zbraní Prodej zbraní a střeliva
Bazar zbraní Bazar zbraní a střeliva na ZP i volně prodejných
Zbraně na prodej Denně aktualizovaná nabídka zbraní na prodej
Prodej střeliva Srovnání nabídek a cen střeliva v prodeji