Zrušení ZP a PZ

Jak po zrušení fyzického zbrojního průkazu a průkazu zbraně prokážu nárok držet/nosit zbraň, jestliže v místě nebude…

1
1 0
Pro hodnocení otázek a odpovědí se přihlašte ke svému účtu.
Jak po zrušení fyzického zbrojního průkazu a průkazu zbraně prokážu nárok držet/nosit zbraň, jestliže v místě nebude přístup k databázi? Např. náhodná kontrola policejní hlídkou kdekoliv, včetně kontroly silniční (kdy se doporučuje informovat, že jsem ozbrojen)?
Nový zákon o zbraních
SKG 15.01.2019 01:39:24
5 odpovědí
2
2 0
Pro hodnocení otázek a odpovědí se přihlašte ke svému účtu.
Pro případ, že by někdo z jakéhokoliv důvodu potřeboval prokazovat držení zbraně, bude si moci vybrat z následujících možností:

- nechat si vystavit evropský zbrojní pas,
- nechat si vystavit zbrojní list (na útvaru pro zbraně a střelivo nebo na Czechpointu), nebo-
- u držitele zbrojní licence ZL1 (např. pokud jde o převod zbraně mezi dvěma držiteli zbrojního průkazu – nebudou muset jít na policejní stanici, postačí zajít do nejbližší prodejny + následně do 10 dní registrace na stanici).

Více zde: Návrh nového zákona o zbraních II: podmínky získání zbrojního oprávnění | zbrojnice.com
TOMASGAWRON 15.01.2019 10:46:36
1
2 1
Pro hodnocení otázek a odpovědí se přihlašte ke svému účtu.
V případě kontroly policií je na ní, aby si možnost této kontroly technicky zajistila. Pokud příslušník v terénu nemá přístup k internetu, může například údaje z dokladu totožnosti a ze zbraně nahlásit vysílačkou dispečerovi na centrále. Toto mimochodem policie často dělá už dnes - i když jim ukážete zbrojní průkaz, stejně si ho ověřují v CRZ, jestli třeba náhodou není ukradený. Je tak celkem jedno, jestli policista zjistí vaše osobní údaje ze zbrojního průkazu nebo z občanského průkazu, řidičáku, cestovního pasu apod.

Výjimkou je případ, kdy zbraň nebo majitel není registrován v CRZ (například cestující cizinec, který přijel na sportovní soutěž). V takovém případě je povinen prokázat své oprávnění a legálnost zbraně předložením příslušných listin, například Evropského zbrojního pasu, ve kterém je zbraň zapsána.
LEX 15.01.2019 18:10:37

Předpokládáte, že záznam v databázi bude možné ověřit. Nepočítáte s odstávkami, výpadky, mimořádnými událostmi. Jestliže z důvodu dočasné nefunkčnosti policejní databáze nebude možné zbrojní oprávnění ověřit a vy u sebe nebudete mít výpis z CRZ ani EZP (a nemít je vydáváte za hlavní přínos, protože v případě opaku se vůči současné praxi jedná spíš o komplikaci), jaký bude konkrétně následovat postup?

Bez odpovědi na tuto otázku pokládám vaši obhajobu rušení dokladů v rukou držitele zbraně za naprostou amatérštinu.

SKG 25.06.2019 11:06:38
1 komentář
0
0 0
Pro hodnocení otázek a odpovědí se přihlašte ke svému účtu.
Podle mne se tam žádná povinnost, aby člověk byl schopen se nějakým glejtem prokázat, nestanovuje. Pouze § 155 upravuje možnosti - ale to jsou případy, kdy oprávnění potřebuje člověk prokázat vůči jinému držiteli zbrojního oprávnění (á la prodávám sousedovi flintu a fakt. bych mu to asi neměl prodávat na dobré slovo a měl bych po něm chtít, aby mi dokázal, že má platný zbroják) nebo kdy to chce/potřebuje z jiného důvodu (chci si to pověsit na zeď nebo chci jít na závody, kde je prezence podmíněná prokázáním se zbrojákem). A taky by to mělo jít "elektronicky s využitím zaručené identity" (za čímž bych si představil elektronickou občanku..). Nikde tam není povinost jako ve stávajícím zákoně "mít u sebe ZP a průkaz zbraně, mám-li u sebe zbraň" (§ 21 odstavec 1 písmeno i) 119ky).
HOBART 21.01.2019 21:03:02

No tak když s sebou musíte vláčet občanku (což byste měl tak jako tak), v čem je problém se zbrojákem? Jinak, tu OP potřebujete ke své identifikaci a na základě identifikace by mělo být ověřeno vaše zbrojní oprávnění, což je virtuální záznam kdesi v databázi. Když nebude dostupná, a není to tak dávno, co se oslavovalo, že vláda již při vyhlášení mimořádného stavu nemůže nařídit odevzdávání zbraní, takže si klidně představte i tuto situaci, čili když databáze nebude dostupná, PAK VY V TU CHVÍLI NEBUDETE OPRÁVNĚNÝM DRŽITELEM, protože nebude možné ověřit vaše zbrojní oprávnění. Nikdo vás se zbraní chodit nenechá.

SKG 24.06.2019 23:11:40
1 komentář
0
0 0
Pro hodnocení otázek a odpovědí se přihlašte ke svému účtu.
Jistě, jenže glejty jako European firearms pass nebo ověřený výpis z CRZ nejsou vhodné pro nošení. Nejsou to průkazy, jsou to lejstra. A právě o nošení jde. Jde o případy, kdy zbraň nosím, nechci dělat ani rozruch, ani se v případě výpadku databáze (jako občas u CRZ) nechat zajistit či cokoliv podobného.
SKG 18.01.2019 20:34:06

Víte, zbrojní list zřejmě bude papír o formátu max. A4. Ten se dá složit až do formátu A7 nebo A8 a dát do odpovídajícího plastového pouzdra. Vytahovat ho a rozkládat sice není pohodlné, ale jestli to chcete jen pro výjimečné případy, třeba že dojde k výpadku internetu, tak by to snad mělo stačit. O EZP platí totéž.

LEX 23.01.2019 18:15:33

To doporučení je lehce úsměvné. Já přece ráno před odchodem z domu nebudu kontrolovat, jestli policie nemá výpadek systému, nota bene, když se do něj vůbec nedostanu. Nebo mi PČR pošle esemesku? V praxi bych ty lejstra s sebou musel tahat permanentně.

Někdy mi přijde, že LEX má na prvním místě reenactory, co mají událost jednou za čas, anebo sportovní střelce, kteří s sebou tahají kufry s vybavením. Co současní Éčkaři? Skupinu „E“ má drtivá většina držitelů ZP, těch se tyhle experimenty samozřejmě nejpodstatněji týkají.

Co je za problém udělat průkaz formátu současného OP nebo ŘP? Vždyť je to ekvivalent. Občanku vám vymění za stovku.

SKG 24.06.2019 23:05:19
2 komentáře
0
0 0
Pro hodnocení otázek a odpovědí se přihlašte ke svému účtu.
V takové situaci bude možné prokázat se tzv. zbrojním listem, tedy ověřeným výpisem z CRZ, o který můžete požádat a nosit u sebe. Nicméně to nebude vaší povinností.
IWARP 15.01.2019 09:36:34

Opovědět za otázku

Tato funkcionalita vyžaduje přihlášení k vašemu účtu na ZBRANĚ.

Přihlašte ke svému účtu v systému ZBRANE.cz. Pokud účet ještě nemáte, můžete se zdarma zaregistrovat. Pro obnovení hesla klikněte sem.